Mastitis, etiologie a patogeneza – obecná patologie (VŠ)

Téma: Mastitis, etiologie a patogeneza

Předmět: Obecná patologie/Lékařství

Zaslal(a): JaničkaSestřička

 

Zánět prsní žlázy neboli mastitida (mastitis) je zánět parenchymu prsní žlázy. Postihuje v drtivé většině případů ženy, ale i případy mužské mastitidy jsou známy.

 

Rozdělení dle období

  • Puerperální – během kojení (laktace)
  • Non-puerperální – ostatní případy (lymfocytární, granulomatózní)

Mastitida se někdy může podobat prsnímu karcinomu, a proto je na ni nutné brát zřetel.

 

Puerperální mastitida

v souvislosti s těhotenstvím, kojením a odstavením dítěte od mateřského mléka. Toto onemocnění vyvolává často bakterie Staphylococcus aureus.

Nejčastěji postihne ženu ve 2–3 týdnu kojení. Jedná se o relativně časté onemocnění, podle odhadu postihuje až 33% kojících žen.

příčina vzniku zánětu se udává ucpání mlékovodů a nadprodukce mléka spolu s bakterií. Kromě těžkých mastitid není nutné kojence od mléka odstavovat. Pravidelné kojení naopak může odstranit překážku v mlékovodu.

Zánět, který je způsoben nejčastěji stafylokoky postihuje nejprve větší vývody, dále se infekce šíří I do periferních žláz. Vznikají abscesy.

Silná bolestivost prsu, zarudlá, oteklá kůže, teplejší oproti okolí, horečku a příznaky podobné chřipce: únava, bolesti hlavy, častá je také situace, kdy se hnis, který vzniká při zánětu, ohraničí, a vytváří se absces.

 

Non-puerperální mastitidy

Zánět se nedává do vztahu k ektazii (rozšíření) žlázových vývodů nebo k retenci sekretu. Etiologie je nejasná.

Jsou přítomny lymfocyty, plazmatické buňky, epiteloidní buňky, buňky Langhausova typu.

Celá skupina onemocnění může vyvolat granulomatozní zánět. V postižené tkáni se vytvářejí granulomy, které vidí patolog pod mikroskopem. Příkladem může být sarkoidóza, tuberkulóza či syphylis.

Prsní žláza může být napadena plísněmi a parazity (actinomycosis, histoplasmosis, blastomycosis, aspergillosis, filariasis, coccidiosis atd.)

Projevy a příznaky non-puerperální mastitidy: Nejčastěji je to zarudnutí, otok, zasažené místo je teplejší oproti okolí. Postižené místo bolí.

 

Léčba

Je závislá na příčině vzniku. Nasazují se antibiotika, léčba, která snižuje hladiny hormonu prolaktinu, chirurgické odstranění žlázy, nesteroidní protizánětlivé léky apod.

 

Komplikace zánětu prsní žlázy

Nemoc může přejít do chronické fáze, mohou se vytvářet abscesy, které mohu vytvářet píštěle, jimiž vytéká hnis.

Plazmocytární mastitida: výrazná přítomnost lymfocytů a plasmatických buněk

Diabetická mastitida

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!