Kočka domácí – maturitní otázka z biologie

 

   Otázka: Kočka domácí

   Předmět: Biologie

   Přidal(a): lenka

 

 

 

 

Domestikace:

Kočka jako všechna domácí zvířata pochází od divoce žijících předků.

Nejprve lidé začali chytat, ochočovat a rozmnožovat užitková zvířata (krávy, koně, ovce) a poté začali domestikovat i zvířata pro potěšení – psi.

 

U koček to však bylo trošičku jinak – kočky mají vždy vlastní cestu. Tudíž na rozdíl od ostatních zvířat přišlo rozhodnutí žít společně s člověkem ze strany koček. Nejdříve se kočky zdržovaly v blízkosti obydlí lidí. Hlavně v místech, kde byly uloženy zásoby a kde ve velké míře byly myši a krysy.

 

Člověk velmi brzy pochopil, že kočka je pro něj užitečné zvíře, které mu pomáhá likvidovat škůdce a vzal kočku pro svou ochranu. Kočka se tak v péči lidí stala, po mnoha staletích, z divokého zvířete domácí mazlíček.

 

Popis:

Obecné rysy koček jsou dlouhé tělo s relativně krátkými končetinami, krátkým krkem, širokou, ale krátkou hlavou a středně dlouhým ocasem.

Většina koček je v kohoutku vysoká asi 30 centimetrů a délka těla i s ocasem je kolem 80 centimetrů.

 

Kocouři jsou větší nežli kočky a jejich váha se pohybuje kolem 3,5 až 7 kilogramů, u některých plemen může být však váha i více jak 10 kilogramů. Hmotnost koček (samic) se většinou pohybuje mezi 2,5 až 4,5 kilogramy, u některých plemen se váha pohybuje i přes 7 kilogramů.

 

Rozlišujeme tři základní typy koček:

Zavalitý typ – má kratší a kompaktní tělo, široká záda, krátkou a kulatou hlavu s plochým obličejem a krátké končetiny. Typický představitel je kočka perská či britská krátkosrstá kočka.

Svalnatý typ – je podobný jako zavalitý typ.

Útlý typ – nazývaný též štíhlý či orientální typ kočky. Štíhlé tělo, protáhlá  klínovitá hlava a dlouhé nohy.

Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!