Jak vybrat kvalitní dezinfekci?

Uplynulý rok nám ukázal, jak zásadní je pečlivé dodržování hygienických opatření. Prodej dezinfekcí všeho druhu stoupnul o desítky procent a zvýšená poptávka neustává ani v letních měsících. Znáte ale všechny možnosti, jak dezinfekci využít, a víte, jaké druhy vlastně existují? Pokud ne, pomůžeme vám to napravit.

Pryč jsou doby, kdy dezinfekce byla k vidění jen v nemocnicích nebo v provozech náročných na vysokou úroveň hygieny. Dnes ji vidíme všude, kam se hneme: v obchodech, restauracích, školkách i pohozené v dámských kabelkách. Dezinfekce ale nepatří pouze na kůži, zvýšené nároky na čistotu se promítly i do čistění všech myslitelných povrchů a předmětů. Ač by se mohlo zdát, že existuje jen jedna univerzální dezinfekce na všechno a všechny, není tomu tak. Dezinfekční přípravky se liší jak složením, tak i formou… a zejména účinkem.

 

Dezinfekce na ruce a tělo

Dezinfekční přípravek pro hygienické a chirurgické účely by měl mít co nejvyšší prokázanou účinnost proti bakteriím, virům a plísním, zároveň je ale třeba eliminovat možné podráždění pokožky, vysušování či nepříjemné lepení. Většina nabízených produktů funguje na bázi vysokého množství alkoholu. Ale pozor, neplatí, že čím více alkoholu ve složení, tím lépe. Nejlepších výsledků při laboratorních testech dosahovaly výrobky s 60–85 % ethanolu, propanolu, izopropylalkoholu či jejich kombinace. Účinek dezinfekce na ruce a tělo, nejčastěji tedy roztoku nebo gelu, zjistíte z jeho technického listu, stejně tak se v něm dočtete o jeho snášenlivosti na citlivé či alergické pleti.

Gelová konzistence může být pro některé uživatele pohodlnější, nestéká a lépe se aplikuje. Funkční alternativou je použití dezinfekčních ubrousků a tamponů, které oceníte zejména při cestování. Účinek dezinfekce vždy zvýší důkladné omytí kůže mýdlem před její aplikací, pokud ale není tato varianta možná, dostačující je i použití samotného dezinfekčního přípravku (to ale neplatí při chirurgickém použití, tam je vždy třeba použít i mýdlo). Správná aplikace podle návodu je stejně důležitá jako samotný výběr dezinfekčního prostředku.

 

Dezinfekce ploch

Pro dosažení dokonalé čistoty v domácnostech, nemocnicích či potravinářských a jiných provozech je nutné použití dezinfekce nejen na inventář, ale také na podlahy. V případě dezinfekčních sprejů určených na povrchy je možné volit bezalkoholovou variantu, která se hodí k použití na citlivé materiály. Dezinfekce ploch pomocí spreje probíhá jednoduše: roztok se nastříká z doporučené vzdálenosti na určené místo a nechá se zaschnout, případně se otře papírovými utěrkami.

Také u těchto přípravků se jejich účinnost odvíjí od složení, standardem by ale měl být vysoký účinek proti virům, bakteriím i plísním. Pro rychlé a pohodlné užití se nabízí použití dezinfekčních vlhčených ubrousků, které jsou ideální pro rychlou dezinfekci menších ploch. Dezinfekce na podlahové plochy bývá koncentrovaná a ředí se podle návodu. Kromě dezinfekčního účinku i skvěle odmašťuje a čistí. Kvalitní přípravek nezanechává stopy ani skvrny na podlaze a nemůže povrch nijak narušit ani poškodit.

 

Dezinfekce nástrojů

Požadavek dokonale čistých nástrojů vychází zejména z použití ve zdravotnictví. Hlavním cílem je zahubení patogenních organismů bez poškození použitých materiálů. K ochraně kovových nástrojů slouží inhibitory koroze přítomné v některých druzích dezinfekčních prostředků. Tento druh dezinfekce nástrojů se používá nejčastěji ve stomatologii, kromě kovu funguje i na ostatní materiály, jako je například sklo, umělá hmota nebo porcelán.

Správným výběrem dezinfekčního prostředku můžete zamezit nákaze a šíření nejrůznějších nemocí. Nezapomínejte při výběru zohlednit přesný účel a využití dezinfekčního přípravku a nikdy ho nepoužívejte jinak, než je uvedeno v návodu.


Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!